DOLAR

33,1081$% 0.06

EURO

36,1275% -0.16

GRAM ALTIN

2.600,34%-0,01

ÇEYREK ALTIN

4.246,00%-0,07

BİST100

11.139,46%0,05

BİTCOİN

2117549฿%-0.28703

İmsak Vakti a 02:00
Ankara AÇIK 30°
  • Adana
  • Adıyaman
  • Afyonkarahisar
  • Ağrı
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Gümüşhane
  • Hakkâri
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • istanbul
  • izmir
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kırklareli
  • Kırşehir
  • Kocaeli
  • Konya
  • Kütahya
  • Malatya
  • Manisa
  • Kahramanmaraş
  • Mardin
  • Muğla
  • Muş
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Şanlıurfa
  • Uşak
  • Van
  • Yozgat
  • Zonguldak
  • Aksaray
  • Bayburt
  • Karaman
  • Kırıkkale
  • Batman
  • Şırnak
  • Bartın
  • Ardahan
  • Iğdır
  • Yalova
  • Karabük
  • Kilis
  • Osmaniye
  • Düzce
a

Refakat İzninde 6 Ay Sınırı Geçilebilir mi?

Sözleşmeli personel kadroya geçtikten sonra refakat izni alabilir mi? Mevcut yasal düzenlemeler ışığında konuyu inceledik.

Sözleşmeli personel olarak görev yaptığı süreçte refakat izninden faydalanan kişilerin, memur kadrosuna geçtikten sonra tekrar refakat izni talep edebilir mi? Bu sorunun yanıtı için mevcut yasal düzenlemeleri inceleyeceğiz.

Memurlara Verilen Refakat İzninin Süresi

Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan değişikliklerle birlikte, önemli sağlık sorunları yaşayan memurların yakınlarına sağlık kurulu raporuyla refakat izni verilmesi sağlanmıştır. Ancak bu iznin süresi belirli şartlar altında sınırlandırılmıştır.

Kanunun ilgili maddesine göre, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin durumunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi halinde, aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar izin verilir. Bu süre gerektiğinde bir katına kadar uzatılabilir.

Sözleşmeli Personelin Durumu

Ancak 657 sayılı Kanuna eklenen geçici 48. maddeye dayanarak, sözleşmeli personel isteğe bağlı olarak memur kadrolarına geçirilmektedir. Bu durumda sözleşmeli personel, kadroya geçmeden önce azami üç aylık refakat izninden faydalanabilmektedir.

Kadroya geçtikten sonra ise memur için refakat izni süresi altı aya kadar uzatılmıştır. Dolayısıyla, sözleşmeli personel kadroya geçtikten sonra aynı yakını için altı aya kadar refakat izni talep edebilir mi sorusu gündeme gelmektedir.

Değerlendirme ve Sonuç

Mevcut mevzuata göre, memur için verilecek refakat izni süresi altı ay ile sınırlandırılmıştır. Ancak sözleşmeli statüden memur kadrosuna geçenlerin izin hakkı artmıştır. Bu durumda, sözleşmeliden memur kadrosuna atanmış kişilerin sağlık kurulu raporuna dayalı olarak altı aya kadar refakat izni talep etmeleri mümkündür.

Ancak önemli bir nokta olarak, aynı bakım ihtiyacı bulunan kişi için toplamda altı izin kullanılmışsa, bu süre aşılamayacaktır. Dolayısıyla, söz konusu durumda memur kadrosuna atanmış olma gerekçesiyle refakat izni talep edilmesi durumunda, izin verilmeyeceği değerlendirilmektedir.

  81 ilde Çember Operasyonu: 2 bin 842 firari yakalandı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meteoroloji Uyarıyor! Türkiye’nin Dört Bir Yanında Sağanak Yağışlar Bekleniyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.